Tänast blogipostitust alustan minu jaoks oluliseima teemaga: kuidas ennetada kahjustusi?
Inimest tervikuna vaadates on minu jaoks oluliseks osaks käsitleda teemasid tähtsuse järjekorras: valu, põletik, funktsiooni taastamine ja esteetika. Neid teemasid on hea käsitleda koos, samas meeles pidades, et kõik teemad on omavahel seotud.
Olen oma viimaste aastate töös keskendunud just probleemide tekkimise ennetamisele, sest nagu aastad näitavad, on suus esinevate probleemide lahendamine ja parandamine sellisena lühiajaline lahendus ja üsna tulutu töö, kui iga inimene ise ei jõua mõistmiseni probleemide tekkimiste põhjuste osas.
Alustada tasub sellest, et igale inimesele on parim hammas tema enda terve hammas ja kõik muu on lihtsalt püüe asendada kaotatut.
Teaduse ja tehnika areng on olnud muljetavaldav ning selle tõttu võime olla tänulikud mitmetele moodsatele ravilahendustele. Kahjuks on jäänud tahaplaanile soov mõista lihtsaid probleemide tekkepõhjuseid. Näen tihti, et inimesed toetuvad reklaamitavatele moodsatele lahendustele, mitte aga probleemide tekkimise ennetamisele.
Kui inimesele ei ole igapäevaselt harjumuspärane isegi lihtne suuhügieen, siis pole põhjust ka oodata valu ja põletikuvaba elu, kaotatud hammastest ja ilusast naeratusest rääkimata. Sellisel juhul on kahjustused suus loomulikud ja paratamatu asjaolude progresseerumise tulemus, mis saab alguse juba esimeste hammaste suhu lõikumisega lapseeas.
Aidake oma lastel saavutada lihtsam ja valutum elu, hoolitsedes nende hammaste eest kuniks nad ise nii vanad on, et suudavad selle vastutuse üle võtta. Harige neid oluliste teemadega, mida olete ise kogedes omandanud ja suunake neid varakult kontrolli, nõustamisele ja puhastusse.
Sama kehtib ka kahjustunud hambakroonide taastamise ja kaotatud hammaste asendamise korral. Kui kogu suu on korda tehtud ja selleks on kasutatud ka proteetilisi lahendusi, siis on ennetus endiselt sama tähtis tulevaste probleemide vältimiseks nii nagu see on päris oma hammastega.